Kulturní akce

19.10.2021

Festival DasFilmfest zítra zahájí snímek o největší fakenews novodobé historie Německa Curveball

V Praze 19. října 2021–Na tři desítky nejaktuálnějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska se mohou od středy 20. října těšit filmoví fanoušci v pražských kinech Lucerna a Atlas. Hrané i dokumentární filmy15. ročníkufestivalu DasFilmfest mají v hledáčku události posledního století, které se vryly do historie, i nenápadné osobní příběhy na pozadí toku dějin a společenských problémů. V programové nabídce ale nechybí ani humor a nadhled.

 

Festival letos otevře film s názvem Curveball(Curveball – Wir machen dieWahrheit) režiséra Johannese Nabera, který odkrývá skutečný příběh jedné z největších fakenews v novodobé historii o výrobě biologických zbraní pro Irák za vlády Saddáma Husajna. Představuje vykonstruovaný příběh, který rozjede sled událostí a navždy změní světovou politiku… Film přijedou osobně představit herci Sebastian Blomberg, představitel hlavní role, a Michael Wittenborn.K očekávaným snímkům letošního ročníku patří i další film podle skutečných událostíTáhněte do Moskvy!(MoskauEinfach!), který odhaluješpionážní skandál ve Švýcarsku z roku 1989, a osobně jej v Praze představí režisér MichaLewinsky. Pozornosti jistě neunikne ani komedie Byli jednou dva rebelové…(WareneinmalRevoluzzer), který přijede při české premiéře představit herec Marcel Mohab. Snímek vychází ze skutečné události, kdy ruský kamarád ze studií požádá své vídeňské přátele o pomoc. Záchranná akce se však zvrtne a nezůstane pak kámen na kameni. Film získal na festivalu Max-Ophüls-Preis 2020 Cenu za nejlepší režii.Dramaturgie letos představujeidvě mimořádné osobnosti německého filmu, nabídne biografii Rainera Wernera Fassbindera a samostatnou retrospektivu Wernera Herzoga. Do Prahy na Das Filmfest míří i celá řada dalších režisérů a herců, kteří zde osobně své filmy uvedou.

 

V Praze se festival koná v kinech Lucerna a Atlas od 20. do 26. října a následně zavítá od 2. do 7. listopadu do brněnského kina Art. Samostatná retrospektiva Wernera Herzogase uskuteční od 2. do 6. listopadu v pražském kině Ponrepo. Předprodej vstupenek již byl zahájen, kompletní program je na www.dasfilmfest.cz. Přehlídku tradičně spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.

 

Das Filmfest pravidelně nabízí několik tematických programových sekcí.V rámci sekce DAS FILMFEST SPEZIALvedle zahajovacího snímkuCurveball(Curveball – Wir machen dieWahrheit)nabídne například portrét legendárního režiséra Rainera Wernera Fassbindera s názvem Enfant Terrible.Téma emigrantů, kteří narážejí v nové zemi na nejrůznější úskalí přinášejí filmy Exil a BerlinAlexanderplatz.Humor na plátna kin vnese komedie černá jako noc a ostrá jako žiletka na téma milostného trojúhelníkuKlikaři(Glückgehabt)nebo energická roadmovie na invalidním vozíku Zlaté rybky(Die Goldfische).Režisér Sebastian Brauneis a herečka Marlene Hauserv Praze osobně představí svou osvěžující lehkou lowbudgetovou letní pohádku ve stylu „nové vlny“3přátelé2nepřátelé(3FREUNDE2FEINDE).

 

Téma sekce s krátkým úderným názvem NE! / NÖ jeo vzdoru, vzdoru vůči okolí, ale i potřebě vzepřít se někdy sám sobě.U nás ne příliš známý skandál s tajnými spisy z konce 80. let ve Švýcarsku, kdy policie špehovala statisíce občanů pro jejich údajné sympatie s politikou Sovětského svazu,připomíná film Táhněte do Moskvy!(MoskauEinfach!). Českou premiéru osobně podpoří jeho režisér MichaLewinsky. Kritikou společenských hodnot a postojů generace třicátníků, která má zdánlivě vše, selhává však v naplnění nastavených ideálů je film Ne!(Nö), za který letos na MFF Karlovy Vary vyhrálDietrich Brüggemann cenu za nejlepší režii. Jak najít v sobě sílu a vzepřít se domácímu násilí a emocionálnímu vydírání je tématem filmu Potápěč(Der Taucher)GünteraSchwaigera, který jej v Praze osobně uvede.Sekce dále nabídne drama Dokud nebudeme volní(Stürm: Bis wirtotsind oder frei)podle skutečného příběhu zločince Waltera Stürma, jehož útěky z vězeníz něj učinily symbol levice v boji proti policejní brutalitěve Švýcarsku v 70. a 80. letech. Snímek v Praze osobně představí režisérOliver Rihs.A již zmíněnou komedii Byli jednou dva rebelové…(WareneinmalRevoluzzer).

 

Sekce VE JMÉNU RODINY (FAMILIENSACHE) nabízí obdivuhodně silné citové vazby i rodinná pouta, která je nutné zpřetrhat. Diváci se mohou těšit například na film německé oscarové režisérky Caroline Link Jak Hitler ukradl růžového králíčka(Als Hitler das rosa Kaninchenstahl), který nahlíží na problematiku židovské emigrace během nacismu i z pohledu dětí. Dále na literární adaptaci románu Siegfrieda LenzeHodina němčiny(Deutschstunde) o vyrovnávání se s válečnou minulostí.Citlivá témata současnosti připomene hořkosladká odysea Oskar a Lili(Einbisschenbleibenwirnoch),o dětech uprchlíků, které jsou svěřeny proti své vůli do péče pěstounů. Drogová závislost rodičů je pak tématemDívky z jehlového parku (Platzspitzbaby). Vysoce provokativní a zároveň estetická sci-fi Když už se jeden narodí(The TroublewithBeing Born) zkoumá sílu vzpomínek, touhy, ale i prázdnoty. 

 

V sekci DIE DOKUdokumentární filmy zaostří jak na aktuální dění, tak i na události uplynulého století. Hned dva snímky Davos Daniela Hoesla, Julie Niemann a Fórum(DasForum) Marcuse Vettera mají v hledáčku zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) 2020 a vliv těch mocných na ty ostatní.Snímek Davos, který zachycuje běžný život v kontrastu ke globální elitě,přijedou osobně uvést oba tvůrci. Program dále nabízí časosběrné roadmovie Wolfganga EttichaNěmecká cesta(Deutschlandreise)po východním Německu, který se po pádu zdi s dlouhými časovými odstupy vracel a setkával s týmiž lidmi. Zachytil tak jejich naděje i zklamání. Příznivci artových filmů jistě ocení autobiografickou esejPaříž – Ani den bez Tebe(Paris – Kein Tag ohne Dich)Ulrike Schaz, jež byla v sedmdesátých letech označena neprávem za teroristku, a v Praze film představí osobně.Švýcarsko-německý dokument Amazonky velkoměsta (AmazoneneinerGrossstadt) divákyzase zavede mezi skupinu žen v Berlíně, které jako bojovnice ať už v MMA ringu nebo se zbraní v ruce na bitevním poli boří mýty o tradičním ženství.

 

Společně s kinem Ponrepo vzdá DasFilmfesthold legendárnímu režisérovi Werneru Herzogovi samostatnou retrospektivou, která se uskuteční od 2. do 6. listopadu. Herzog se nikdy nebál nových tvůrčích přístupů a nezalekl se ani herecké spolupráce na dílech vznikajících v naprosto odlišném tržním prostředí. „Právě autorská neohroženost a snaha nelpět na zaběhnutých tvůrčích postupech nás vede k uspořádání retrospektivy zaměřené výhradně na Herzogovu dokumentární tvorbu,“ vysvětluje za spolupořadatele retrospektivy David Havas z kina Ponrepo.


Festival DasFilmfest zítra zahájí snímek o největší fakenews novodobé historie Německa Curveball