Kulturní akce


Strana:
17.01.2022

Nejvíce nominací na Českého lva získaly shodně filmy Okupace a Zátopek

17.1.2022 Český lev zná nominace za rok 2021, dnes výsledky hlasování zveřejnila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).Celkem 184akademiků vybíralo z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev. Při 29. ročníku Českého lva nejvíce nominací získaly ve shodě filmy Okupace a Zátopek,dobře si vedly také filmy Muž se zaječíma ušima, Atlas ptáků a Chyby.Již podruhé byly otevřeny další kategorie i pro televizní projekty a stejně tak podruhé soutěží samostatně animované a krátké filmy.Hned několik nominací tak získal animovaný film Moje slunce Mad as velkým počtem nominací skončila také televizní minisérie Božena. V klání o sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se v závěrečném hlasování utká celkem 25 titulů. 


Nejvíce nominací na Českého lva získaly shodně filmy Okupace a Zátopek

14.01.2022

Příběhy obyčejného šílenství nebo Dabing Street. To nejlepší z Dejvického divadla k vidění online

12. ledna 2022 | Mrzí vás, že neseženete lístky na představení Dejvického divadla? Jedno z nejoblíbenějších divadel v Česku má totiž často vyprodáno. To nejlepší z představení legendárního Dejvického divadla je již více než rok dostupné online a těší se velkému zájmu diváků. Předplatitelé najdou na Dramoxu celkem osm představení a další budou přibývat. Vybrali jsme pět nejoblíbenějších inscenací, které si diváci mohou vychutnat z pohodlí vlastní pohovky.


Příběhy obyčejného šílenství nebo Dabing Street. To nejlepší z Dejvického divadla k vidění online

13.01.2022

Navštivte Salónek Lucie Šilhové, který navazuje na ducha prvorepublikových setkávání

Praha 5. ledna 2021 --- V duchu hodnot první republiky startuje v pražském domě Černá labuť, Salónek Lucie Šilhové. Těšte se na setkání a kultivované rozhovory se zajímavými osobnostmi v noblesním prostředí Art&Event Gallery na 8. patře. Publicistka a spisovatelka Lucie Šilhová, během setkání konverzuje s hosty,kteříve své profesi dokázali uspět na světové úrovni, a přitom zůstali skromní a pokorní. Od ledna 2022 se můžete během pravidelných komorních večerů setkat s věhlasným pianistou Ivo Kahánkem, výkonným ředitelem kanálu ČT art Tomášem Motlem, promotérem živých památek Milanem Svobodou, nebo fotografem Zdeňkem Lhotákem.


Navštivte Salónek Lucie Šilhové, který navazuje na ducha prvorepublikových setkávání

11.01.2022

Galerie Jaroslava Fragnera představí práce předního atelieru udržitelné architektury White Arkitekter

V Praze 10. ledna 2022–Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.


Galerie Jaroslava Fragnera představí práce předního atelieru udržitelné architektury White Arkitekter

10.01.2022

KONCERT U PŘÍLEŽITOSTI VÝROČÍ NEZÁVISLOSTI INDIE

Slavnostní koncert Karlovarského symfonického orchestru je součástí oslav 75. výročí nezávislosti Indie a 100. výročí návštěvy Prahy Rabíndranátha Thákura. Koncert osobně navštíví indický velvyslanec v ČR J. E. HemantKotalwar, pod jehož záštitou se koná. Večer zároveň připomene 100. výročí od návštěvy Prahy Rabíndranátha Thákura, indického myslitele, básníka, spisovatele a prvního mimoevropského nositele Nobelovy ceny za literaturu – obdržel ji právě za soubor básní Gijantali, z nichž 6 zhudebnil John AldenCarpenter a v rámci koncertu je přednese mezzosopranistka Ester Pavlů.


10.01.2022

Bold Gallery zahájí rok znepokojivou výstavou Václava Buchtelíka

V Praze, 10. ledna 2022 –Mezilidské i enviromentální vztahy se vší svojí složitostí jsou třaskavým tématem první velké pražské výstavy malíře Václava Buchtelíka. Pod podvratným názvem Mood:DOOM (slovní hříčkou s anglickými slovy nálada a zánik ve formě palindromu, výrazu, který dává stejný smysl při čtení zleva i zprava), uvádí holešovická Bold Gallery nejnovější obrazový projekt tohoto výrazného ostravského vizuálního umělce a hudebníka, který společně s kurátorem Radkem Wohlmuthem připravil speciálně pro její prostor. Zajímají mne hlavně odvrácené strany lidského bytí, v optimističtějších věcech necítím potřebnou tenzi a napětí,“ říká k němu stručně Václav Buchtelík, který těží z nejistot a úzkostí minulosti i přítomnosti, stejně jako z katastrofických vizí. Předlohou jsou mu často koláže z knih a tiskovin oficiální propagandy 70. a 80. let, které převádí na plátno a zvýrazňuje barevnými explozemi kadmiové oranže. Blízká je mu barokní extatičnost, která ale postrádá prvek naděje, útěchy či katarze. Na jejich místě pozorný divák najde ironii, odstup a temnou hravost.


Bold Gallery zahájí rok znepokojivou výstavou Václava Buchtelíka

10.01.2022

Na Eurosonic Nordeslaag mířící Lambda vydává singl k albu

10.1.2022 Stoner post rocková instrumentální kapela Lambda uvádí prvním singlem Terra chystané studiové album Vere Modus. Skladbu doprovází videoklip kameramana Viktora Kabana a baskytaristy a designéra skupiny Václava Ruttkaye zachycující dokumentaristickými makrozáběry flóru Vyšenských kopců u Českého Krumlova. Druhá řadová deska formace vychází 25. února digitálně a na CD. Lambda je také jedním ze tří hudebních projektů vybraných pro reprezentaci České republiky na lednovém mezinárodním showcase festivalu Eurosonic Nordeslaag.


Na Eurosonic Nordeslaag mířící Lambda vydává singl k albu

10.01.2022

Nový rok na Dramoxu: Shakespearovky Divadla v Celetné i Divadla J. K. Tyla v Plzni

10. ledna 2022| Předplatitelé Dramoxu mohou od tohoto týdne zhlédnout pět nově přidaných představení. Milovníky klasiky potěší Shakespearovy komedie i tragédie v adaptaci českých divadel, ale také Euripidova tragédie Médea od maďarského tvůrčího týmuKV Társulat, která představení z mýtických časů přenáší do moderního pojetí. Kromě toho přibude také bláznivá satira Instalace z pera Jakuba Fabela, kterou nastudovalo Studio Malé divy nebo turecká scéna Ensemble Aspamia.


Nový rok na Dramoxu: Shakespearovky Divadla v Celetné i Divadla J. K. Tyla v Plzni

07.01.2022

něco něco (nominovaní na hudební ceny Vinyla a Apollo) vydávají nové živé video Nadšená

7.1.2022 Živákem písně Nadšená chce pražská dvojice něco něco poděkovat za přízeň fanoušků a hudebních kritiků. Jejich aktuální deska Útržky získala jen čtyři měsíce po vydání nominace na hudební ceny Vinyla a Apollo v kategorii album roku, i umístění na předních místech žebříčků nejlepších počinů roku 2021. Proto se rozhodli zkusit ji nabídnout na vinylech.


něco něco (nominovaní na hudební ceny Vinyla a Apollo) vydávají nové živé video Nadšená

06.01.2022

Zveme do galerie Kvalitář na komentovanou prohlídku a odbornou přednášku k unikátní pravěké výstavě Aetas Praehistorica

V Praze, 6. ledna – Pražská galerie Kvalitář zve v rámci doprovodného programu k aktuální umělecké výstavě Aetas Praehistorica (latinsky pravěk) na zajímavé akce. Ve čtvrtek 13. ledna proběhne od 18:30 hodin komentovaná prohlídka výstavy s fotografem a kurátorem Janem Dotřelem, který stojí za tímto sebevědomým autorským projektem. Výstava pomocí uměleckých děl reflektuje vznik naší planety, a kromě fotografií Jana Dotřela zde návštěvníci mohou vidět i díla dalších významných umělců jako například skleněnou sochu Venuše Evy Eisler, skulpturu Vladimíra Škody, malbu Milana Housera nebo Zdeňka Buriana, objekty Qubus Design Studia vytvořené z fosilií stromatolitu či naturálie a kuriozity přírodního světa ze soukromé sbírky Oldřicha Uttendorfského. Unikátní výstavu, která představuje syntézu umění a vědy, doplní 20. ledna od 18 hodin zajímavá přednáška významného představitele teoretické fyziky, historie astronomie a vysokoškolského pedagoga Jiřího Podolského. Vstup do galerie i doprovodný program je zdarma.


Zveme do galerie Kvalitář na komentovanou prohlídku a odbornou přednášku k unikátní pravěké výstavě Aetas Praehistorica

06.01.2022

Mrakoplaš slaví 25 let koncertem na palubě Kamina boat

6.1.2022 Skupina Mrakoplaš vystoupí 12. ledna na palubě Kamina boat zakotvené na nábřeží Na Františku v Praze. Koncertem zahajuje pětadvacátý rok od svého založení. Ku příležitosti oslav narozenin blues rockové formace vystoupí i speciální hudební hosté jako zpěvák, hráč na harmoniku a publicista Ondřej Konrád a klavírista, skladatel a aranžér Milan Potoček. Na koncertě kapela představí také skladby z připravovaného alba Tichá radost, které vyjde na podzim tohoto roku.


Mrakoplaš slaví 25 let koncertem na palubě Kamina boat

28.12.2021

Oslava (sebe)destrukce. Parta vynikajících lidí spouští Monstrproces

28.12.2021 Po roce od vydání debutového alba Kam chceš jít, když nejlíp je tadyvydává pražská pětice Parta vynikajících lidí nový singl Monstrproces. Ten doprovází videoklip režisérky a vizuální umělkyně Johany Střížkové. Vše zastřešuje domácí, hudební cenou Vinyla 2020 oceněný, label Divnosti.


Oslava (sebe)destrukce. Parta vynikajících lidí spouští Monstrproces

15.12.2021

Michal Prokop v Lucerně i u vás doma

Zpěvákův tradiční Vánoční koncert proběhne naživo v Lucerně a zároveň i poprvé v historii živým přenosem

 

15.12.2021 I přes stávající opatření, vyhlášená v souvislosti s covidovou pandemií, se Michal Prokop rozhodl svůj již avizovaný tradiční Vánoční koncert uspořádat. Současné omezení stanovuje maximální počet návštěvníků na tisíc osob. Fanoušci, na které se vstupenka nedostane, dostanou možnost být u toho alespoň na dálku. 21. prosince budou moci sledovat přímý přenos z dějiště koncertu ve Velkém sále pražské Lucerny přímo v pohodlí svých domovů nebo dokonce v zahraničí. „Je to takový vánoční dárek od nás pro všechny příznivce kvalitní živé hudby,“ říká za pořadatele koncertu David Gaydečka. Vstupenky na živý přenos jsou k zakoupení přímo na stránce streamu www.michalprokop.online a v síti  Ticketportal.


Michal Prokop v Lucerně i u vás doma

13.12.2021

Radima Hladíka připomene celovečerní dokumentární film

Praha, 13. prosince 2021 – Dnes 13. prosince by se dožil 75 let legendární kytarista a skladatel, vůdčí osobnost kapely Blue Effect, Radim Hladík. Tuto mimořádnou postavu česko-slovenské hudební scény připomene celovečerní dokumentární film s názvem „Radim Hladík: Má hra“, který právě připravují režisér Vojtěch Filčev s producentem Petrem Kozou. Třetím rovnocenným spolutvůrcem je Radim Hladík jr., renomovaný filmový zvukař, mimo jiné nositel Českého lva za film Šarlatán. Vedle svých rozsáhlých profesních zkušeností producentské a režijní spolupráce vnese do filmu také neocenitelné intimní zkušenosti pohledem rodiny. Svému otci byl nablízku i profesně, což někdy nebylo zcela jednoduché. Na filmu spolupracuje také Boris Machytka, který je v pozici dramaturga a střihače. S otevřeným srdcem nad projektem bdí také Zlata Hladíková, manželka, která se neúnavně stará o odkaz svého slavného muže. Vývoj filmu podpořil Státní fond kinematografie a partnerem je PopMuseum. 


Radima Hladíka připomene celovečerní dokumentární film

08.12.2021

Vlčie maky s Danem Bártou míchají slovenskou lidovou píseň s jazzem a klasikou

8.12.2021 Slovenská skupina Vlčie maky v čele se zpěvačkou Janou Kozákovouvydala videoklip k singlu Kážu sa mi ženiť. Duet Kozákové a českého zpěváka Dana Bárty je prvním singlem k v létě vydanému albu Horehronie. V klipu se mísí autentický videozáznam ze společného nahrávání obou vokálů ve studiu PJ Sound s leteckými záběry slovenské krajiny pořízenými dronem. Aranží vokálů se zhostil Peter Dobrík, který je zároveň tvůrcem klipu.


Vlčie maky s Danem Bártou míchají slovenskou lidovou píseň s jazzem a klasikou

06.12.2021

Skupina Lady Praga protíná šeď všedních dnů albem #Barevno

6.12.2021 Pop-jazzová formace Lady Praga vydává třetí řadové album #Barevno. Ústřední skladba nahrávky s názvem Turmalin vznikla ve spolupráci s brazilským jazzovým kytaristou, zpěvákem a skladatelem Adrianem Trindadem. Deska nahraná v pražském Soundevice studiu, na které se podíleli producenti Boris Carloff a Darek Král, vychází 1. prosince na CD.


Skupina Lady Praga protíná šeď všedních dnů albem #Barevno

06.12.2021

Kapela UDG vydává nové album Přístav

3.12.2021 UDG po pěti letech vydávají nové řadové album nesoucí název Přístav, které obsahuje celkem dvanáct písní. K posledním třem singlům Parfémy, Plachty a Ještě jednou kapela přidaladevětnových písní, a tím dokončilanovou kolekci. Deska vznikala ve studiu Sun Music ve spolupráci s Michalem Šenbauerem a jejímvydáním dalikluci z kapely sobě i svým fanouškům předčasný dárek k letošním Vánocům.


Kapela UDG vydává nové album Přístav

06.12.2021

Venkovní výstava Moje tělo je moje poukáže na to, že tělo neurčuje hodnotu ani charakter člověka

V Praze 3. prosince 2021 – Platforma Moje tělo je moje, která navazuje na nebývalou bouři reakcí na podcast Ridiny Ahmedové Sádlo, poprvé míří s tématem body shamingu do veřejného prostoru. Od 3. do 12. prosince v prostorách Jungmannova náměstí představí ve velkoformátových fotografiích Zuzany Lazarové portréty lidí, kteří se museli během svého života různou formou potýkat s útoky a narážkami na to, jak jejich tělo vypadá, a rozhodli se o své zkušenosti podělit s nejširší veřejností. „Body shaming, tedy urážky a posměch adresované druhému kvůli tomu, jak vypadá, je totiž každodenní realitou - v rodinách, ve školách, v osobních vztazích i v zaměstnání,” objasňuje Ridina Ahmedová, vůdčí osobnost platformy Moje tělo je moje, zpěvačka, hudebnice a performerka a dodává: „Vím z vlastní zkušenosti, že vyrovnat se s tím trvá někdy roky a některá zranění už zůstanou napořád. Ale je třeba si uvědomit, že to, jak vypadá naše tělo, neurčuje naší lidskou hodnotu.”


Venkovní výstava Moje tělo je moje poukáže na to, že tělo neurčuje hodnotu ani charakter člověka

02.12.2021

Na festival Spectaculare dorazí Janus Rasmussen, polovina slavných Kiasmos

1.12.2021 Spectaculare festival uvítá 3. prosince Januse Rasmussena, v Rejkjavíku usazeného producenta a skladatele, který se proslavil jako polovina dua Kiasmos. Po boku Ólafura Arnaldse už v Paláci Akropolis hrál, tentokrát nicméně Rasmussen dorazí se sólovým materiálem, který je o něco přímočařejší a tanečnější, zachovává si ale tajemnost a epičnost.

Se svou inteligentní elektronikou Janus Rasmussen nachází ideální mix mezi experimentem a chytlavostí. Druhým hostem večera bude německý producent Aparde, který dělá hudbu pro imaginární kluby.


Na festival Spectaculare dorazí Janus Rasmussen, polovina slavných Kiasmos

01.12.2021

ROCK FOR PEOPLE ODKRYL PRVNÍ OKÉNKO ADVENTNÍHO KALENDÁŘE, NA FESTIVALU ZAHRAJÍ IDLES

1.12.2021 Dnešním dnem odstartoval festival Rock for People vánoční maraton oznamování nových jmen, které v létě vystoupí v termínu 15.-18. června 2022 v hradeckém Parku 360. Pořadatelé opět připravili oblíbený adventní kalendář, pod jehož okénky se na webu každý den skrývá jedna kapela. Hned při prvním odhalení nejedno fanouškovské srdce zaplesalo, dnes byli oznámeni britští IDLES. Pětičlenná post-punková parta, kterou korunoval deník Guardian jako „nejlepší britskou punkovou kapelu“, tak vystoupívedle již oznámených headlinerů festivalu Green Day, Biffy Clyro, Royal Blood či Fall Out Boy. Co skrývá další okénko kalendáře se zájemci dozví vždy o půlnoci na webu www.rockforpeople.cz. Každé odpoledne najdou fanoušci na sociálních sítích Rock for People hravou nápovědu k následujícímu oznámení.


ROCK FOR PEOPLE ODKRYL PRVNÍ OKÉNKO ADVENTNÍHO KALENDÁŘE, NA FESTIVALU ZAHRAJÍ IDLES


Strana: